„Śmieciarz”

    CAŁY SERIAL:
  1. Śmieciarz - część I
  2. Śmieciarz - część II
  3. Śmieciarz - część III
  4. Śmieciarz - część IV

Po niemiecko-sowieckiej napaści Polska ponownie nie istnieje. Od końca 1939 roku Warszawa ponownie znajduje się pod okupacją, tym razem niemiecką. Śmieciarz Tojo, dzięki wykonywanej pracy, może swobodnie poruszać się po okupowanej Warszawie.
Może nawet legalnie przebywać na ulicach żydowskiego getta. Tojo zawiera nowe znajomości, ma liczne kontakty. Zajęcie śmieciarza doskonale maskuje konspiracyjną działalność w szeregach Armii Krajowej.

Scenariusz tego cztero-częściowego mini-serialu bazowany był na autentycznych wydarzeniach opisanych we wspomnieniach Teodora Niewiadomskiego, który w czasie okupacji zatrudniony był na stanowisku śmieciarza w warszawskim Zakładzie Oczyszczania Miasta.


Produkcja: 1987
Premiera TV: 9 październik 1988

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
kompletna obsada na stronach poszczególnych odcinków

Teodor "Tojo" Bożych

Eugenia Bożych, matka "Toja"

Halina Bożych, siostra "Toja"

Witek

restaurator Karaś

-

Marian Bożych, ojciec "Toja"

kierownik Tokarski

profesorowa Kinga

Marlena

pielęgniarka Elżbieta

Leopold Frasik

śmieciarz Tadek

Władek Bożych, brat "Toja"

wartownik niemiecki w szpitalu

Leopold Frasik

Władek Bożych, brat "Toja"

śmieciarz Tadek

"Myszowaty"

porucznik "Nowy"

Johann Habisch

Olek

i inni.


Notatki:
Teodor Niewiadomski w czasie II wojny światowej był jednym z żołnierzy kampanii wrześniowej. Po klęsce Polski, nie chcąc iść do obozu jenieckiego, wykorzystał metrykę zmarłego brata i zatrudnił się w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Dzięki pracy śmieciarza miał np. możliwość kontaktu z członkami Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Po wojnie wydano kilka książek biograficznych i wspomnieniowych jego autorstwa, m.in. "Gdzie był mój front" (Książka i Wiedza, 1970), "Warszawscy Pomazańcy" (IWZZ),"Z miotłą w herbie" (Wydawnictwo Spółdzielcze, 1987), "Warszawiacy jak leci. Czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o Warszawie ale boicie się zapytać" (praca zbiorowa, Wydawnictwo CiS, 1997).
Rozgłośnia Harcerska PR emitowała także długi wywiad z p. Niewiadomskim (link poniżej)IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.161112

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz