„Gazda z Diabelnej”

    CAŁY SERIAL:
  1. Gazda z Diabelnej – część I
  2. Gazda z Diabelnej – część II
  3. Gazda z Diabelnej – część III
  4. Gazda z Diabelnej – część IV
  5. Gazda z Diabelnej – część V
  6. Gazda z Diabelnej – część VI
Sudety, Ziemie Odzyskane tuż po II wojnie światowej. W małym poniemieckim miasteczku nowi, polscy mieszkańcy próbują odbudować normalne życie i znaleźć sobie swoje miejsce na ziemi. Na górze Diabelnej mieści się schronisko, w którym "gazduje" przybyły niedawno do kraju żołnierz, uczestnik walk w Afryce i pod Monte Cassino, zresztą rodowity góral. 20-paroletni kierownik schroniska stopniowo nawiązuje kontakty z dziećmi, poznaje mieszkańców osady i żołnierzy miejscowej placówki WOP.
Obserwuje tworzenie się nowej społeczności na tzw. ziemiach odzyskanych - osobliwy konglomerat ludzi z różnych stron, pionierów, osadników, szabrowników, którzy przybywają do wymarłej i zniszczonej osady, początkowo żyjąc w atmosferze nieustannego zagrożenia ze strony działającego tu ciągle Wehrwolfu...

Na podstawie powieści Cezarego Chlebowskiego pod tym samym tytułem.


Inne tytuły: "Highlander from the Devil's Hill"
Produkcja: 1979
Premiera TV: 10 luty 1980

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Rysiek

porucznik, dowódca oddziału WOP

karczmarz Józio

szabrownik

Janek Łuszczek

drwal Nieściorek

nauczyciel Kosiński

matka Ryśka

i inni.
KOMPLETNA OBSADA NA STRONACH POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW


Notatki:
Cezary Chlebowski, autor powieści na której bazowany jest serial, wiele z opisanych w niej wydarzeń przeżył osobiście, a o innych usłyszał z opowiadań znajomych.
Autor podczas wojny był młodocianym żołnierzem AK, a po wojnie często było mu nie po drodze z komunistycznymi okupantami Polski (już 3 maja 1946 został ciężko pobity przez ubeków za zorganizowanie przemarszu harcerskiego z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja). Pomimo ogromnej pasji, jaką było dla niego harcerstwo (już przed wojna był Zuchem) nie dane mu było zbyt długo działać w harcerstwie: w 1947 roku z kursu podharcmistrzowskiego usunął go ze względów politycznych późniejszy komunistyczny „reformator” ZHP , niejaki Chladek...IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.170211

(POL) polski, (ENG) English subtitles,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz